SGS Elektronik; LG markasının servisliğini yapmaktadır. LG marka televizyonunuz bozulduysa kaliteli profesyonel servisiniz hizmetinizde.

Archive for Ağustos, 2009

Mars’taki dikilitaş biçimli kaya heyecan yarattı

Categories: Gündem
Mars’taki dikilitaş biçimli kaya heyecan yarattı için yorumlar kapalı

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre, Kızıl Gezegen’in yörüngesindeki Mars Reconnaissance Orbiter’ın (MRO) özel yüksek çözünürlüklü kamerasıyla 270 kilometre uzaklıktan geçen yıl çektiği ve yeni yayınlanan görüntülerdeki dikilitaş biçimli kaya, uzayla ilgilenenler arasında heyecan yarattı.

Monolit biçimli gizemli taş ilk bakışta anlaşılmazken, Lunar Explorer Italia adlı bir internet sitesi, bir bölgeye zum yaptıktan sonra uzun gölgesi bulunan tuhaf dörtköşe yapıyı ortaya çıkardı.

‘UYGARLIK MÜMKÜN MÜ?’

”2001: Uzay Macerası” filminin kilit sahnelerindeki siyah dikilitaşı hatırlatan monolit taşla ilgili eski Montreal radyo programcısı olan David Tyler, blogunda, ”Mars’ta eskiden bir uygarlık mümkün mü? Nasa’nın bunun yanıtını biliyor olması olası mı? Bu yakınlaşma için bir işaret mi?” diye sordu.

Elektrik hatları üzerinden siber korsanlık

Categories: Gündem
Elektrik hatları üzerinden siber korsanlık için yorumlar kapalı

İnternetten önce yerel ağın icadı ile başlayan dijital bilgi hırsızlığı, yeni bir yöntemle bambaşka bir mecraya geçiyor. Artık bilgisayar korsanları, internet üzerinden değil, elektrik hatları üzerinden de bilgisayarlara girebiliyor.

ABD’nin Las Vegas şehrinde bu ay sonunda gerçekleştirilecek ‘Güvenlik Kongres’nde, elektrik hatları üzerinden nasıl bilgi hırsızlığı yapıldığının kamuoyuna açıklanacak.

Haberin, ilgili internet siteleri üzerinden duyulmasının ardından, hem ‘iyi niyetli’ korsanlar hem de güvenlik yazılımı üreten şirketler, konu üzerine eğilerek, ‘’kötü niyetli’ korsanları engellemenin yollarını araştırmaya başladı.

Beyaz şapkalılar çoğalacak!

Categories: Gündem
Beyaz şapkalılar çoğalacak! için yorumlar kapalı

Son olarak hayatımıza giren 3G ile ilgili belirsizlikler, ne gibi iletişim kazaları yaşayacağımız endişeleri üzerine yazılıp çizilenler azımsanmayacak ölçüde.

İnternet ve cep telefonu kullanımı yaygınlaşıyor, güvenlikle ilgili sorunlar da aynı hızla artıyor. Hukuk,teknolojinin gelişme hızına ayak uydurmakta zorlanıyor ama ortaya çıkan sorunların, suçların önlenmesi için yeni eğitim programları ve uzmanlara gereksinim duyuluyor.

Tekloloji ve bilişim konusunda kılavuzluk yapmak için güçlerini birleştiren akademisyen ve bilgi güvenliği uzmanları Bilgi Güvenliği ve Adli Bilişim Araştırma Grubu’nu kurdu. Üniversite özel sektöre kapılarını açtı, Bilgi Güvenliği ve Adli Bilişim Araştırma Birimi, İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilişim Teknolojisi Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin bir alt birimi olarak kuruldu.

EYLA KESER: YENİ DÜZENLE İLGİLİ YENİ MESLEKLER SUNULMALI

Türkiye’nin geleceği gençler. MEB’le biraraya gelip, ilkokuldan itibaren eğitim programlarının içine çocukların içinde yaşadıkları dijital dünya ile ilgili neleri bilmeleri, nelerin farkında olmaları gerekiyor, bunların ders olarak konulmasını istiyoruz. Üniversitelerin de meslek yüksekokulu veya fakülte şeklinde artık yeni düzenle ilgili yeni meslekler sunabilmesi zorunlu hale geldi.

Bıçak sırtında yaşıyorlar, ya siyah ya beyaz oluyorlar. Riski bertaraf edip akademik olarak da yol gösterilmesi gerekir. Benim hedefim, lisede okuyan ve ileride “Beyaz şapkalı hacker olmak meslekmiş, bu mesleği yapabilirim” diyen çocuklar için bilgi güvenliği uzmanı veya adli bilişim uzmanı, veri koruması uzmanı iki yıllık meslek yüksekokulu açılması. Çocukları alaylı olmaktan çıkartıp, mektepli hale getirmek.

HUZEYFE ÖNAL: BİLİRKİŞİLERE YOL GÖSTERECEĞİZ

Adli bilişim uzmanlığının standartlaşması için çalışacaklarını söyleyen Bilgi Güvenliği Uzmanı Huzeyfe Önal, bilirkişilik yapmayacaklarını bilirkişilere yol göstereceklerini söylüyor: Adli Bilişim için, bir olay olduktan sonra olay üzerine delil toplama ve delillerden suça ve suçluya ulaşmanın bilgisayarcası diyebiliriz. Normal hayatta suçlu nasıl bir iz bırakıyorsa, internet üzerinde de böyle. Kişi kendini ne kadar profesyonel hissederse hissetsin, mutlaka bir iz bırakır arkasından. Bilgisayar dünyasında da adli bilişim analizi var. Araştırma laboratuvarımızın bir kısmı buna yoğunlaşacak, Türkiye’de ve dünyada olan adli bilişim konularını takip ederek bunları Türkiye’ye uyarlamaya çalışacağız.

LEYLA KESER: BOŞLUKTAN YARARLANANLAR YÖNLENDİRİYOR

Leyla Keser, adli bilişimle ilgili örneği Ergenekon Davası’ndan veriyor. Keser, adli bilişim uzmanlığının kriterlerinin belli olmaması nedeniyle bu boşluktan yararlananların bilirkişiyiz diye yönlendirici olmaya çalışmalarını eleştiriyor:

Hani Ergenekon’da bilgisayarlara el konuldu, bilgisayarlar polis tarafından incelendi ve herkes birşey söyledi; “İnceleme objektif değil, polis konunun tarafıdır”, “Bu incelemeyi bağımsız bir yerin yapması gerekir” gibi tartışmalar oldu. Dolayısıyla “Bilirkişiyim, ben bu konuda uzmanım” diyen insanlara ihtiyaç var. Eğer, “polis taraflıdır” diyorsak, özellikle ceza davalarında objektif bir takım birimlerin ve uzmanların oluşması gerekiyor. Sorun bu; yetişmiş çok sayıda uzman yok.

Türkiye’de adli bilişim uzmanlığının kriterleri belli olmadığı için bu boşlukta herkes biz bilirkişiyiz diye yönlendirici olmaya çalışıyor. Ceza davaları sonuç olarak haklarla ve özgürlüklerle ilgili kritik davalar olduğu için, adli bilişim uzmanı ve bu konuda bilirkişilik yapacakları eğitmek temel amaçlarımızdan bir tanesi.

HUZEYFE ÖNAL: SERTİFİKANIN ULUSLARARASI GEÇERLİLİĞİ OLACAK

Huzeyfe Önal da, Ekim ayında başlayacakları bilirkişilik eğitimi ile ilgili olarak ntvmsnbc’ye şunları söylüyor:

Üç aylık bir eğitim süreci düşünüyoruz. Uluslararası standartlarda bir sertifika olsun diye hedefliyoruz. Yurtdışındada sertifikaların geçerli olması için sertifikanın sertifikasını almaya çalışacağız.

Bilgisayarlar için yeni tehdit

Categories: Gündem
Bilgisayarlar için yeni tehdit için yorumlar kapalı

Nod32 antivirüs programının yaratıcısı Eset, Avrupa’daki bilgisayarlarda hızla yayılan, ”Bredolab Trojan” adlı virüs’e karşı uyardı.

Eset’ten yapılan yazılı açıklamada, bu yeni virüsün, Taşınabilir Belge Biçimi (PDF) ya da SWF dosyaları (flash animasyonlar) aracılığı ile kişisel bilgisayarların içine sızabildiğini belirtilerek, virüsün aktive olabilmesi için etkilenmiş PDF ya da SWF dosyalarını açmak gibi bir kullanıcı müdahalesine ihtiyaç duyduğu kaydedildi.

Bu yeni virüs haziran ayında Avusturya, Polonya ve Türkiye’de ilk 5; Bulgaristan, İngiltere ve İsveç’te ilk 10 tehdit arasında yer alırken, ESET’in verilerine göre Temmuz ayının ilk iki haftasında Türkiye’de en hızlı yayılan virüs olarak tespit edildi.

Tam olarak Win32/TrojanDownloader.Bredolab.AA’ olarak nitelendirilen söz konusu virüsün ve bu çeşit malware’lerin kendilerini sistem dosyalarına enjekte etmek ve bilgisayar her açıldığında kendi kendisini çalıştırabilmek gibi yetenekleri bulunuyor.

PSP için Tekken 6 duyuruldu

Categories: Gündem
PSP için Tekken 6 duyuruldu için yorumlar kapalı

NAMCO BANDAI Games Europe, PSP (PlayStationPortable) için TEKKEN 6’yı duyurarak dövüş oyununun kapsamını genişlettiğini açıkladı. Oyun, 2009 Sonbaharı içinde piyasaya sürülecek.

14 yıllık bir efsaneyi devam ettiren TEKKEN bugüne kadar 33 milyonun üzerinde satmış, dünyanın en popular ve en tanınmış oyun markalarından biri. Oyunun senaryosunun temelini oluşturan yeni King of Iron Fist turnuvasında yepyeni özellikler ve ortamların yanı sıra, alışık olunan oyun tarzı korunuyor.

TEKKEN 6, oyundan tanıdık yüzlerin geri dönüşüne neden olurken, yepyeni karakterlerle de bugüne kadarki en geniş kadrosuna kavuşuyor. Her biri kendine has ölümcül tekniklere, yakın dövüş hareketlerine ve saldırı kombinasyonlarına sahip tonlarca dövüşçüsüyle TEKKEN 6 şimdiye kadarki en iyi turnuvaya ev sahipliği yapıyor. İçeriğine ek olarak derin karakter geliştirme özellikleri geliştirilen oyunda, oyuncuların teke tek dövüşlerde de kendi tarzlarını yansıtmalarını sağlayacak.

PSP sistemi için optimize edilen TEKKEN 6 ev konsollarındaki aksiyonu içermekle birlikte, aynı zamanda daha fazla bölüm, içerik, eşya ve ad-hoc çokluoyuncu moduna da sahip olacak. Oyuncular kablosuz olarak orijinal veya yeni karakterleri kullanarak arkadaşlarıyla dövüşebilecekler.

Halihazırdaki özelliklere ek olarak “Ghost” Infrastructure modu da geri PSP sürümüyle birlikte geri dönüyor, oyuncular kendi “hayalet” karakter verilerini yükleyebilecek veya diğer oyuncuların verilerini internet üzerinden PSP’lerine yükleyebilecekler. Bu şekilde, oyuncular TEKKEN dövüş yeteneklerinde ustalaştıktan sonra oyunun ağ desteği sayesinde diğer oyunculara karşı ne durumda olduklarını görebilecekler.

Kaynak: ntvmsnbc.com

Bilgisini doğru paylaşanın yıldızı parlayacak

Categories: Gündem
Bilgisini doğru paylaşanın yıldızı parlayacak için yorumlar kapalı

Türkiye’nin İnternet Oscarları olarak kabul edilen Altın Örümcek Yarışması’nda, blog (e-günlük) kategorisinde birincilik ödülüne layık görülen Natali Yeşilbahar, Türkiye’de gerçek anlamda e-günlük kültürünün yayılmadığını söyledi. E-günlüklerin özgün bir yapıda ve kişilerin kendileri tarafından yaratılması gerektiğini savunan Yeşilbahar, “Bilgilerini doğru paylaşanların, yıldızı parlayacak” dedi.

“E-günlük, herkes tarafından okunabilen bir içeriktir.” diyen Yeşilbahar, “Çağımızda İnternet’e yazdıklarınız dünyanın dört bir yanında okunulmaktadır. Artık bilgiye ulaşmak, kolaylaştı. Bize bilgilerin saklanması gerektiği ve çok bilenin, işinde doğru yere geleceği öğretildi. Şu anda ise, bildiğini doğru ortamda paylaşan, yaptığı sunumları internette paylaşan kişiler, başarılı oluyor.” şeklinde konuştu.

E-günlükünde daha çok mobil iletişim dünyası, sosyal medya ve sosyal iş ağları hakkında yazdığını belirten Yeşilbahar, yöneticilerin, kurumlarında değerlendirebilecekleri teknolojileri basit bir dille anlatarak, yeni teknolojiler arasında, kendilerine uygun olanını seçmelerine yardımcı olduğunu dile getirdi.

Yeşilbahar, “Teknoloji sektöründe satış yaparken, az vakti olan yöneticilerin ürünleri, anlamlandıramadıkları için almadığını gözlemledim. Önemli olan ürününüzün ne kadar iyi olduğu değildi, onun ihtiyacı olup olmadığını farkına varmasıydı. Bu bağlamda e-günlükumda da yeni ürünlerin, sosyal medyanın kurumlarda nasıl kullanabileceğini anlatıyorum.” dedi. Yeşilbahar, e-günlükuna her gün yazı eklemediğini, hedef kitlesini, vakti olmayan yöneticilerin oluşturduğunu, dolayısıyla önemli etkinlik, proje ve kişilere gerektiği oranda yer verdiğini söyledi.

HER GÜN BAŞKALARININ E-GÜNLÜKLERİNİ OKUYORUM

Ödüllü e-günlük yazarı Yeşilbahar her gün mutlaka farklı e-günlük yazarlarının yazılarını okuduğunu ifade ederek, bu alışkanlığın e-günlük kültürüne dışarıdan bakma yeteneğini kendisine kazandırdığını vurguladı. Hedef kitlesinin uzun surely video izlemeye vakti olmadığını dile getiren Yeşilbahar, e-günlükünde yüzde 10 oranında kısa sureli videoların yer aldığını aktardı. E-günlük yazarlığının yanı sıra mutlaka gündemi takip ettiğini açıklayan Yeşilbahar, “Her gün mutlaka televizyon kanallarında ne olduğunu, programları ve reklamları takip ederim. İletişimci olduğum için bunları takip etmek ve bilmenin önemine inanıyorum ve toplantılarda hazırlıklı oluyorum.” dedi.

CEP TELEFONUNDAN BİLE…

Türkiye’deki ve yurtdışı kaynaklı e-günlükleri sıkı takip ettiğini ifade eden Yeşilbahar, cep telefonu üzerinden e-günlük yazılarını okuduğunu kaydetti. İletişimi, teknolojiyi ve yenilikleri takip etmeyi sevdiğinin altını çizen Yeşilbahar, “Yeni projeler üreten, pazara farklı ürünler sunan ekiplerin bir parçası olmaktan, müşterilerime daha önce hiç görmedikleri ürünleri detaylı bir şekilde anlatmaktan keyif alıyorum.” değerlendirmesini yaptı.

E-günlük yazarlığından ekonomik bir gelir elde edilebileceğini ancak kendisinin henüz bir gelir elde etmediğini belirten Yeşilbahar, E-günlüklerin bir ürün gibi düşünülmesi durumunda en başta tanınması ve sevilmesi gerektiğini düşündüğünü açıkladı. Yeşilbahar, Türkiye’de henüz dikkat çekici bir gelir elde eden e-günlük olmadığını söyledi.

E-günlük kavramının Türkiye’de nasıl ifade edilmesi gerektiği üzerine sayısız tatışma yaşandığına dikkat çeken Yeşilbahar şöyle devam etti ; “Türkçeyi çok seviyorum ve teknoloji sektöründe çalışmam nedeniyle Türkçe konuşmak için özel çaba gösteriyorum. Dolayısıyla, her kavramda olduğu gibi, Türkçe de anlam ifade eden bir terim kullanılmasını tercih ederim.”

Kaynak: ntvmsnbc.com

Firefox’ta köklü değişiklikler yapılacak

Categories: Gündem
Firefox’ta köklü değişiklikler yapılacak için yorumlar kapalı

Mozilla vakfı Firefox tarayıcısına çoklu işlemci erişimi sağlayacak bir proje başlattı. Böylece tarayıcının hız ve istikrar konusunda rakipleri Google Chrome ve Internet Explorer 8 ile arayı kapatması bekleniyor, zira rakipleri bu özelliği zaten destekliyor.

Birden çok işlemci desteği hem performansı yükseltecek hem de program istikrarını arttıracak. Geliştiricilerin tanıtımına göre yazılım çoklu-işlemci (çekirdek) desteği ile örneğin bir işlemcide arabirimin, bir diğerinde ise web sayfası içeriğinin işlenmesini sağlayabilir.

Ayrıca Firefox bunun sonucunda aynı Chrome’daki gibi bir çökme-güvenliği mekanizmasına da destek verebilir. Her bir sekmenin ayrı işlem olarak çalışması (sekme izolasyonu) sayesinde o an yanıt vermeyen sekme yüzünden tüm tarayıcının çökmesine gerek kalmayacak. Üzerinde çalışılan verileri kaybetme pahasına yapılmak zorunda olan bir yeniden başlatma süreci de ortadan kaldırılabilir.

Geliştirme planı çoklu-işlemci-Firefox’a giden yolda ufak ama emin adımlar atılmasını ön görüyor. Geliştiricilerin planlarına göre ilk beta testi 2010’dan önce gerçekleşmeyecek.

Kaynak: chip.com.tr

Windows 7’de rootkit güvenlik açığı bulundu!

Categories: Gündem
Windows 7’de rootkit güvenlik açığı bulundu! için yorumlar kapalı

Kök kullanıcı takımı (KKT) veya diğer adıyla rootkit, bilgisayarınızda varlığını sistemden saklayarak sürdürebilen ve bilgisayarı tamamen dışarıdan kontrol edilebilir hale getiren programlara verilen bir ad. Yapısı itibariyle art niyetli kişilerce kullanımı son derece avantajlı olan KKT, kullanıcılar içinse tam bir kabus. Kolay bulaşabilmesi, zor tespit edilebilir olması ve hacker’lara sınırsız imkan tanıması nedeniyle sistemlerin en büyük düşmanlarından biri olarak kabul ediliyor.

KKT kabusu şimdi de Windows 7’de karşımıza çıktı. Neyse ki keşfi yapanlar hacker’lar değil, Hindistanlı Vipin Kumar ve Nitin Kumar adlı iki güvenlik araştırmacısı. İki araştırmacı hazırladıkları bir KKT ile Windows 7’de bu güvenlik sorununun varlığını kanıtladılar. Tabii ki bu hazırlanan KKT sadece tespit amaçlı ve hiçbir zararı yok ama yanlış ellere geçtiği durumlarda veya yanlış kişiler tarafından geliştirilmesi halinde çok zararlı olabileceği kesin.

Konuyla ilgili konuşan Kumar; böylesi bir saldırıya karşı kullanıcıların büyük kısmının nasıl davranması gerektiğini bilmediğini ve Microsoft’un bu konuda acil çözümler üretmesinin şart olduğunu söyledi. Kumar’a göre MS, tüm güvenlik önlemlerini içeren pahalı Windows sürümlerinden vaz geçmeli ve bu önlemleri tüm sürümlerde standart olarak sunmalı…

Çok kısa süre sonra, Windows 7’nizde “Kötü niyetli kişilerin sisteme sızmasına ve uzaktan yazılım çalıştırmasına neden olan bir güvenlik açığı” için güncelleme ile karşılaşırsanız şaşırmayın.

Kaynak: chip.com.tr

En yeni ve en hızlı iPhone

Categories: Gündem
En yeni ve en hızlı iPhone için yorumlar kapalı

Apple’ın Ocak’tan beri hastalık izninde bulunan karizmatik patronu Steve Jobs’ın katılmadığı tanıtımda, eskisine göre daha hızlı ve güçlü olan yeni iPhone’un beklentileri kısmen karşıladığı görüldü.

Şirketin merkezi San Francisco’da 50’den fazla ülkeden gelen 5200 teknoloji uzmanının katıldığı yıllık konferansta tanıtımı yapılan iPhone 3Gs (“s” speed-hız), video fonksiyonlu otomatik odaklamalı bir fotoğraf makinesi, daha uzun dayanan bir batarya ve özellikle çok daha hızlı internet bağlantısına sahip bulunuyor. Yeni cihaz internette dolaşırken bir sayfayı, geçen Temmuz’da tanıtılan modelden yaklaşık 3 kat hızlı açabiliyor.

Sesli kumanda ile videoları indirebilen yeni iPhone, “Arapça, İbranice veya Korece” anlayabiliyor. ABD ve Kanada ile bazı Avrupa ülkelerinde 19 Haziran’da satışa çıkacak yeni modelin 80 ülkede daha sonra piyasa sürülmesi bekleniyor. 2 yıl içinde 3. versiyonu çıkan yeni cihaz 16 ve 32 gigabite kapasiteli olacak.

Yeni iPhone’un ABD’deki satış fiyatı 199 ila 299 dolar olarak belirlenirken, tüm dünyada büyük başarı yakalayan iPhone 3G modelinin satış fiyatı da 99 dolara (8 gigabite modeli) indirildi.

Bu indirimin, rekabetteki çok fonksiyonlu telefonlar, özellikle Palm’ın 199 dolarlık Pre modeli açısından büyük darbe olacağı değerlendirmesi yapılıyor.

MacBook DA UCUZLADI

Masa üstü bilgisayarlarının fiyatını Mart’ta indiren Apple grubu yıllık konferansında, ayrıca taşınabilir bilgisayar modeli MacBook’un yeni ve daha ucuz modellerini tanıttı.

15 inçlik ekrana sahip modelinde 300 dolarlık indirime giderek ürünü 1699 dolardan satmaya başlayan Apple, daha gelişmiş modellerini de 1999 ve 2299 dolara satacağını açıkladı.

13 inçlik ekranı bulunanları 1199 ila 1499 dolara satacak şirket, ultra ince modeli MacBook Air’in daha geliştirilmiş modellerini de 1499 ila 1799 dolara satışa sunacak.

Şubat’tan beri deneme safhasında bulunan yeni tarayıcı Safari 4’ü öngörüldüğü gibi başlatan Apple, bu tarayıcının Microsoft’un Mart’ta çıkardığı Internet Explorer 8’den 8 kat hızlı olduğunu bildirdi.

Snow Leopard EYLÜL’DE

Ancak Apple, yeni işletim sistemi Snow Leopard’ın Eylül ayında kullanıma hazır olabileceğini açıklayarak, hayal kırıklığı yarattı.

Kaynak: ntvmsnbc.com

Türklerin manyetik soğutucu malzeme buluşu

Categories: Gündem
Türklerin manyetik soğutucu malzeme buluşu için yorumlar kapalı

AÜ Mühendislik Fakültesi Fizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yalçın Elerman başkanlığında doktora öğrencileri Süheyla Yüce, Ercüment Yüzüak, Dr. İlker Dinçer ve Dr. Barış Emre tarafından geliştirilen soğutucu malzemeler, fakültede düzenlenen basın toplantısında tanıtıldı.

Prof. Dr. Elerman, mevcut soğutma teknolojisinin buhar sıkıştırmalı kompresör teknolojisine dayandığını ve bu teknolojinin çevreye önemli zararlar veren içeriklere sahip olduğunu anlattı.

Bu nedenle dünya soğutma endüstrisinin Ar-Ge harcamalarının önemli kısmını alternatif soğutma teknolojilerine ayırdığını belirten Elerman, bu teknolojinin zararlı gazlar üretmediğinden çevre dostu olduğunu, yüksek verimle ve sessiz çalıştığını, uzun kullanım süresinin bulunduğunu aktardı.

PATENT BAŞVURUSU YAPILACAK

Prof. Dr. Elerman, başkanlığını yürüttüğü Manyetik Malzemeler Araştırma Grubu’nun 5 yıldır soğutma teknolojileri üzerine araştırmalar yaptığını kaydetti.

Manyetik soğutucuların gaz sıvılaştırma, süpermarket soğutucuları, gıda işleme fabrikaları, donmuş sebzeler, meyve, et, süt ürünleri gibi oda sıcaklığı altında soğutma, klima ısı pompaları, endüstriyel düşük seviye ısı, şeker arıtma, içki damıtma, tahıl kurutma, atık ayıklama ve işleme gibi alanlarda kullanıldığını aktaran Elerman, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Geliştirdiğimiz malzeme, daha önce bilinen malzemelerden oldukça üstün özelliklere sahip. Çok basit malzemelerle üretildiğinden son derece ucuz, yüksek verim ve yüksek enerji tasarrufu sağlayan özellikler taşıyor. Biz bu malzemeyle ilgili Türkiye’de ve dünyada öne çıkan firmalarla çalışmayı planlıyoruz. Bu gelişmeden sonra manyetik soğutucu teknolojilerinin bir kaç yıl içinde ticarileşeceğini öngörebiliriz.”

BUZDOLAPLARINDA ENERJİ TASARRUFU YÜZDE 60’A ÇIKACAK

Geliştirilen teknolojinin daha önce dünyadaki hiç bir araştırma grubunca yapılamadığını aktaran Elerman, bu nedenle teknolojinin yalnız Türkiye için değil, tüm dünya için de büyük yenilikler getirdiğini ve bu alanda bir çığır açacağını ifade etti.

Prof. Dr. Yalçın Elerman, mevcut teknolojiyle buzdolapları yüzde 20-30 dolayında enerji tasarrufu sağlarken, manyetik soğutucu teknolojisiyle geliştirilecek buzdolapları ile enerji tasarrufunun yüzde 60’lara çıkacağını belirterek, bu teknolojinin özellikle hastanelerde yaygınlaşabileceğini ve araçlarda yeni nesil soğutma teknolojileri yaratacağını söyledi.

Kaynak: ntvmsnbc.com