SGS Elektronik; LG markasının servisliğini yapmaktadır. LG marka televizyonunuz bozulduysa kaliteli profesyonel servisiniz hizmetinizde.

All posts tagged internet

Elektrik hatları üzerinden siber korsanlık

Categories: Gündem
Elektrik hatları üzerinden siber korsanlık için yorumlar kapalı

İnternetten önce yerel ağın icadı ile başlayan dijital bilgi hırsızlığı, yeni bir yöntemle bambaşka bir mecraya geçiyor. Artık bilgisayar korsanları, internet üzerinden değil, elektrik hatları üzerinden de bilgisayarlara girebiliyor.

ABD’nin Las Vegas şehrinde bu ay sonunda gerçekleştirilecek ‘Güvenlik Kongres’nde, elektrik hatları üzerinden nasıl bilgi hırsızlığı yapıldığının kamuoyuna açıklanacak.

Haberin, ilgili internet siteleri üzerinden duyulmasının ardından, hem ‘iyi niyetli’ korsanlar hem de güvenlik yazılımı üreten şirketler, konu üzerine eğilerek, ‘’kötü niyetli’ korsanları engellemenin yollarını araştırmaya başladı.

Bilgisayarlar için yeni tehdit

Categories: Gündem
Bilgisayarlar için yeni tehdit için yorumlar kapalı

Nod32 antivirüs programının yaratıcısı Eset, Avrupa’daki bilgisayarlarda hızla yayılan, ”Bredolab Trojan” adlı virüs’e karşı uyardı.

Eset’ten yapılan yazılı açıklamada, bu yeni virüsün, Taşınabilir Belge Biçimi (PDF) ya da SWF dosyaları (flash animasyonlar) aracılığı ile kişisel bilgisayarların içine sızabildiğini belirtilerek, virüsün aktive olabilmesi için etkilenmiş PDF ya da SWF dosyalarını açmak gibi bir kullanıcı müdahalesine ihtiyaç duyduğu kaydedildi.

Bu yeni virüs haziran ayında Avusturya, Polonya ve Türkiye’de ilk 5; Bulgaristan, İngiltere ve İsveç’te ilk 10 tehdit arasında yer alırken, ESET’in verilerine göre Temmuz ayının ilk iki haftasında Türkiye’de en hızlı yayılan virüs olarak tespit edildi.

Tam olarak Win32/TrojanDownloader.Bredolab.AA’ olarak nitelendirilen söz konusu virüsün ve bu çeşit malware’lerin kendilerini sistem dosyalarına enjekte etmek ve bilgisayar her açıldığında kendi kendisini çalıştırabilmek gibi yetenekleri bulunuyor.

Bilgisini doğru paylaşanın yıldızı parlayacak

Categories: Gündem
Bilgisini doğru paylaşanın yıldızı parlayacak için yorumlar kapalı

Türkiye’nin İnternet Oscarları olarak kabul edilen Altın Örümcek Yarışması’nda, blog (e-günlük) kategorisinde birincilik ödülüne layık görülen Natali Yeşilbahar, Türkiye’de gerçek anlamda e-günlük kültürünün yayılmadığını söyledi. E-günlüklerin özgün bir yapıda ve kişilerin kendileri tarafından yaratılması gerektiğini savunan Yeşilbahar, “Bilgilerini doğru paylaşanların, yıldızı parlayacak” dedi.

“E-günlük, herkes tarafından okunabilen bir içeriktir.” diyen Yeşilbahar, “Çağımızda İnternet’e yazdıklarınız dünyanın dört bir yanında okunulmaktadır. Artık bilgiye ulaşmak, kolaylaştı. Bize bilgilerin saklanması gerektiği ve çok bilenin, işinde doğru yere geleceği öğretildi. Şu anda ise, bildiğini doğru ortamda paylaşan, yaptığı sunumları internette paylaşan kişiler, başarılı oluyor.” şeklinde konuştu.

E-günlükünde daha çok mobil iletişim dünyası, sosyal medya ve sosyal iş ağları hakkında yazdığını belirten Yeşilbahar, yöneticilerin, kurumlarında değerlendirebilecekleri teknolojileri basit bir dille anlatarak, yeni teknolojiler arasında, kendilerine uygun olanını seçmelerine yardımcı olduğunu dile getirdi.

Yeşilbahar, “Teknoloji sektöründe satış yaparken, az vakti olan yöneticilerin ürünleri, anlamlandıramadıkları için almadığını gözlemledim. Önemli olan ürününüzün ne kadar iyi olduğu değildi, onun ihtiyacı olup olmadığını farkına varmasıydı. Bu bağlamda e-günlükumda da yeni ürünlerin, sosyal medyanın kurumlarda nasıl kullanabileceğini anlatıyorum.” dedi. Yeşilbahar, e-günlükuna her gün yazı eklemediğini, hedef kitlesini, vakti olmayan yöneticilerin oluşturduğunu, dolayısıyla önemli etkinlik, proje ve kişilere gerektiği oranda yer verdiğini söyledi.

HER GÜN BAŞKALARININ E-GÜNLÜKLERİNİ OKUYORUM

Ödüllü e-günlük yazarı Yeşilbahar her gün mutlaka farklı e-günlük yazarlarının yazılarını okuduğunu ifade ederek, bu alışkanlığın e-günlük kültürüne dışarıdan bakma yeteneğini kendisine kazandırdığını vurguladı. Hedef kitlesinin uzun surely video izlemeye vakti olmadığını dile getiren Yeşilbahar, e-günlükünde yüzde 10 oranında kısa sureli videoların yer aldığını aktardı. E-günlük yazarlığının yanı sıra mutlaka gündemi takip ettiğini açıklayan Yeşilbahar, “Her gün mutlaka televizyon kanallarında ne olduğunu, programları ve reklamları takip ederim. İletişimci olduğum için bunları takip etmek ve bilmenin önemine inanıyorum ve toplantılarda hazırlıklı oluyorum.” dedi.

CEP TELEFONUNDAN BİLE…

Türkiye’deki ve yurtdışı kaynaklı e-günlükleri sıkı takip ettiğini ifade eden Yeşilbahar, cep telefonu üzerinden e-günlük yazılarını okuduğunu kaydetti. İletişimi, teknolojiyi ve yenilikleri takip etmeyi sevdiğinin altını çizen Yeşilbahar, “Yeni projeler üreten, pazara farklı ürünler sunan ekiplerin bir parçası olmaktan, müşterilerime daha önce hiç görmedikleri ürünleri detaylı bir şekilde anlatmaktan keyif alıyorum.” değerlendirmesini yaptı.

E-günlük yazarlığından ekonomik bir gelir elde edilebileceğini ancak kendisinin henüz bir gelir elde etmediğini belirten Yeşilbahar, E-günlüklerin bir ürün gibi düşünülmesi durumunda en başta tanınması ve sevilmesi gerektiğini düşündüğünü açıkladı. Yeşilbahar, Türkiye’de henüz dikkat çekici bir gelir elde eden e-günlük olmadığını söyledi.

E-günlük kavramının Türkiye’de nasıl ifade edilmesi gerektiği üzerine sayısız tatışma yaşandığına dikkat çeken Yeşilbahar şöyle devam etti ; “Türkçeyi çok seviyorum ve teknoloji sektöründe çalışmam nedeniyle Türkçe konuşmak için özel çaba gösteriyorum. Dolayısıyla, her kavramda olduğu gibi, Türkçe de anlam ifade eden bir terim kullanılmasını tercih ederim.”

Kaynak: ntvmsnbc.com

İnternette tehlikeye karşı eğlenceli uyarı sistemi

Categories: Gündem
İnternette tehlikeye karşı eğlenceli uyarı sistemi için yorumlar kapalı

Deutsche Welle’nin haberine göre, Facebook ya da Almanya’da öğrencilerin kullandığı SchülerVZ gibi sosyal paylaşım sitelerinin yaygınlaşmasıyla kimliklerini ortaya koyan pek çok insan sorunlarla karşılaşıyor.

İletişim Pedagojisi Araştırmaları Derneği Süd-West’in bir çalışmasına göre 12 ve 19 yaşları arasında her dört gençten biri, bu tür sorunlarla karşılaşıyor. Ancak çoğu zaman bu sorunlarla nasıl mücadele edileceği bilinmiyor.

Başlatılan bu kampanyayla, kullanıcılar eğlenerek tehlikelere karşı uyarılmış oluyor. Gençler, eğlenceli işaret ve seslerle tehlikelere karşı uyarılıyor. İşaretleri tıklayan kişiler, dünyada ne tür tehlikelerle karşılaşabileceklerini görüyor. Örneğin, “şeytan”, yani bilgisayardaki uyarıcı ses devreye girerek, “Sen internette bir şey anlatırken aslında herkesin okuduğunu biliyor musun? İnternetine dikkat et” uyarısında bulunuyor. LG Servisi ?

Kaynak: ntvmsnbc.com

Türkiye, ‘cep’ten SMS sayısını ikiye katladı

Categories: Gündem
Türkiye, ‘cep’ten SMS sayısını ikiye katladı için yorumlar kapalı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu 2008 Yılı Faaliyet Raporu verilerine göre, Türkiye’de 2007’de 36,3 milyar SMS gönderildi. Bu sayı geçen yıl 77,7 milyara ulaştı. Mobil işletmecilerin pazar payı 2008’de yüzde 70’e çıkarken, sabit işletmecilerin payı yüzde 30’a geriledi. Aynı dönemde bir önceki yıla göre toplam arama miktarı, yüzde 14 artarak, 103 milyar dakikayı aştı. Bu aramaların yaklaşık yüzde 72’sini mobil trafik oluşturdu.

Türkiye’de mobil abone sayısı, geçen yıl sonu itibariyle 65.8 milyona ulaştı. Abonelerin yaklaşık yüzde 20’si faturalı, yüzde 80’i ise ön ödemeli GSM hatları tercih etti. AB ülkelerinde ise aynı dönemde mobil abonelerin yüzde 58’i ön ödemeli, yüzde 42’si faturalı sistemi seçti.

GSM operatörlerinden Turkcell, 2008 sonu itibariyle Türkiye abone pazarının yüzde 56’sına, Vodafone yüzde 25’ine, Avea yüzde 19’una sahip oldu.

3G, MMS SAYISINI ARTIRACAK

Raporda, Üçüncü Nesil Mobil İletişim Sistemleri’nin MMS sayısını artıracağı tahminine yer veriliyor. Türkiye’de önceki yıl 80 milyon olan MMS sayısı, 2008’de yaklaşık yüzde 135 artarak 190 milyona çıktı.

Türkiye’de özellikle genç nüfusun yaygın olarak kullandığı SMS, GSM operatörlerinin teşvik edici kampanyalarıyla yükselişe geçti. 2004’te 5,7 milyar olan SMS sayısı, geçen yıl rekor bir artışla 77,7 milyara ulaştı. Türkiye’de son 5 yılda gönderilen SMS sayıları şöyle:

YIL – SAYI

* 2004 – 5,7 milyar

* 2005 – 16,7milyar

* 2006 – 25,1milyar

* 2007 – 36,3milyar

* 2008 – 77,7milyar

Ortalama aylık mobil telefon kullanım süresini ifade eden MoU (minutes of usage), Türkiye’de 100 dakikaya yükseldi. Fransa’da 240, İrlanda’da 234, İspanya’da 199 dakika olan bu değerde Türkiye, Avrupa ortalamasının gerisinde kaldı.

Cep telefonlarını BTK bünyesinde kayıt altına alan Türkiye’de, 2008 yılı sonu itibariyle 103 milyon 872 bin 361 kayıtlı, 8 milyon 414 bin 463 kayıp, kaçak, çalıntı ve klon tespitiyle kara listeye alınan IMEI numarası bulunuyor.

Kurum ve kuruluşun elektronik hizmet sunduğu Türkiye’de, mobil ve elektronik imza sayılarında 2008’de artış oldu. Geçen yıl 44 bin 777 e-imza, 66 bin 24 adet mobil e-imza olmak üzere toplam 110 bin 801 elektronik sertifika verildi.

ADSL AÇIK ARA ÖNDE

Rapora göre, Türkiye’de internet abone sayısı, 2007’ye göre yüzde 30 artarak geçen yıl sonunda yaklaşık 6 milyona çıktı. Abonelerin 5,9 milyonu ADSL yoluyla bağlantıyı tercih etti.

Elektronik haberleşme sektöründe yaşanan gelişmeye paralel olarak yapılan yatırımlarda da genel olarak artış görüldü. 2008’deki toplam yatırım miktarı, bir önceki yıla göre yüzde 68 artarak 4 milyar 175 milyon TL’ye yükseldi. Sabit pazarın 2008’deki yatırım miktarı, toplam yatırımın yüzde 37,6’sını, mobil yatırımlar ise yüzde 62,4’ünü oluşturdu.

Geçen yıl toplam 1 milyar 287 milyon TL tutarında gelir elde eden BTK, bunun 1 milyar 201 milyon TL’sini evrensel hizmet fonuna ve hazineye aktardı.

Kaynak: ntvmsnbc.com

Google güvenli bir Gmail’e hazırlanıyor

Categories: Gündem
Google güvenli bir Gmail’e hazırlanıyor için yorumlar kapalı

Google güvenlik uzmanlarından gelen istekler üzerine Gmail kullanıcılarının iletişim güvenliğini arttırmaya hazırlanıyor.

Gmail kullanıcıları hesaplarına girerken HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure) kullanıyorlar. Ama bir kere hesaba girildiğinde diğer bilgiler standart HTTP protokolü üzerinden gönderiliyor. Aslında Gmail’de iletişimin sürekli HTTPS üzerinden yapılmasını sağlayan bir seçenek var, ama önseçimli olarak etkin değil.

Aslında bütün ücretsiz e-posta servislerinde durumun aynı olduğunu, hatta çoğunun HTTPS seçeneğinin bile olmadığını bildiren güvenlik uzmanları, bu durumun herkese açık kafeler gibi kablosuz ortamlarda güvenlik sorunları oluşturabileceğini bildiriyorlar. Özel bilgileri çalmak isteyen bir saldırgan kablosuz ağdan bir kere giriş yapıldıktan sonra özel saldırılarla e-postalara ulaşabiliyor.

Google yetkilileri ise HTTPS seçeneğinin sürekli açık olmasını onların da istediklerini, ama bunun web sayfasının kullanımını yavaşlatabileceğini ve bu durumdan hoşlanmayan kullanıcıların servisten ayrılabileceklerini söylediler. Ama buna rağmen bir test başlatacaklarını ve yavaşlamanın ne kadar olacağını ve kullanıcıların fikirlerini alacaklarını bildirdiler.

Kaynak: chip.com.tr

Facebook’un rakibi MySpace’den kritik karar

Categories: Genel
Facebook’un rakibi MySpace’den kritik karar için yorumlar kapalı

MySpace krizin etkisini ciddi oranda hissediyor. News Corp bünyesinde faaliyet gösteren ve Facebook’un en büyük rakipleri arasında gösterilen MySpace elemanlarının %30’unu işten çıkartacağını açıkladı. Bu 400’den falza MySpace çalışanın işsiz kalacağı anlamına geliyor.

MySpace yöneticilerinden Jonathan Miller durumu; “bugünün pazar şartları içerisinde değerlendirecek olursak çok fazla büyüdük” şeklinde yorumluyor. Kararı açıklayan ise eski Facebook çalışanı ve MySpace’de yöneticilik görevini sürdüren Owen Van Natta oldu. Van Natta; “Personel sayımız çok fazlaydı ve bu takım çalışması yürütmeye çalışan firmamızın yeteneklerini sınırlıyordu” diyor ve ekliyor; “Bu gibi değişimlerin pek çok kişi için acı verici olduğunu biliyorum. Diğer yandan MySpace’in kültürü ve uzun vadedeki faydaları açısından da gerekli”.

Kaynak: chip.com.tr