SGS Elektronik; LG markasının servisliğini yapmaktadır. LG marka televizyonunuz bozulduysa kaliteli profesyonel servisiniz hizmetinizde.

Beyaz şapkalılar çoğalacak!

Son olarak hayatımıza giren 3G ile ilgili belirsizlikler, ne gibi iletişim kazaları yaşayacağımız endişeleri üzerine yazılıp çizilenler azımsanmayacak ölçüde.

İnternet ve cep telefonu kullanımı yaygınlaşıyor, güvenlikle ilgili sorunlar da aynı hızla artıyor. Hukuk,teknolojinin gelişme hızına ayak uydurmakta zorlanıyor ama ortaya çıkan sorunların, suçların önlenmesi için yeni eğitim programları ve uzmanlara gereksinim duyuluyor.

Tekloloji ve bilişim konusunda kılavuzluk yapmak için güçlerini birleştiren akademisyen ve bilgi güvenliği uzmanları Bilgi Güvenliği ve Adli Bilişim Araştırma Grubu’nu kurdu. Üniversite özel sektöre kapılarını açtı, Bilgi Güvenliği ve Adli Bilişim Araştırma Birimi, İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilişim Teknolojisi Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin bir alt birimi olarak kuruldu.

EYLA KESER: YENİ DÜZENLE İLGİLİ YENİ MESLEKLER SUNULMALI

Türkiye’nin geleceği gençler. MEB’le biraraya gelip, ilkokuldan itibaren eğitim programlarının içine çocukların içinde yaşadıkları dijital dünya ile ilgili neleri bilmeleri, nelerin farkında olmaları gerekiyor, bunların ders olarak konulmasını istiyoruz. Üniversitelerin de meslek yüksekokulu veya fakülte şeklinde artık yeni düzenle ilgili yeni meslekler sunabilmesi zorunlu hale geldi.

Bıçak sırtında yaşıyorlar, ya siyah ya beyaz oluyorlar. Riski bertaraf edip akademik olarak da yol gösterilmesi gerekir. Benim hedefim, lisede okuyan ve ileride “Beyaz şapkalı hacker olmak meslekmiş, bu mesleği yapabilirim” diyen çocuklar için bilgi güvenliği uzmanı veya adli bilişim uzmanı, veri koruması uzmanı iki yıllık meslek yüksekokulu açılması. Çocukları alaylı olmaktan çıkartıp, mektepli hale getirmek.

HUZEYFE ÖNAL: BİLİRKİŞİLERE YOL GÖSTERECEĞİZ

Adli bilişim uzmanlığının standartlaşması için çalışacaklarını söyleyen Bilgi Güvenliği Uzmanı Huzeyfe Önal, bilirkişilik yapmayacaklarını bilirkişilere yol göstereceklerini söylüyor: Adli Bilişim için, bir olay olduktan sonra olay üzerine delil toplama ve delillerden suça ve suçluya ulaşmanın bilgisayarcası diyebiliriz. Normal hayatta suçlu nasıl bir iz bırakıyorsa, internet üzerinde de böyle. Kişi kendini ne kadar profesyonel hissederse hissetsin, mutlaka bir iz bırakır arkasından. Bilgisayar dünyasında da adli bilişim analizi var. Araştırma laboratuvarımızın bir kısmı buna yoğunlaşacak, Türkiye’de ve dünyada olan adli bilişim konularını takip ederek bunları Türkiye’ye uyarlamaya çalışacağız.

LEYLA KESER: BOŞLUKTAN YARARLANANLAR YÖNLENDİRİYOR

Leyla Keser, adli bilişimle ilgili örneği Ergenekon Davası’ndan veriyor. Keser, adli bilişim uzmanlığının kriterlerinin belli olmaması nedeniyle bu boşluktan yararlananların bilirkişiyiz diye yönlendirici olmaya çalışmalarını eleştiriyor:

Hani Ergenekon’da bilgisayarlara el konuldu, bilgisayarlar polis tarafından incelendi ve herkes birşey söyledi; “İnceleme objektif değil, polis konunun tarafıdır”, “Bu incelemeyi bağımsız bir yerin yapması gerekir” gibi tartışmalar oldu. Dolayısıyla “Bilirkişiyim, ben bu konuda uzmanım” diyen insanlara ihtiyaç var. Eğer, “polis taraflıdır” diyorsak, özellikle ceza davalarında objektif bir takım birimlerin ve uzmanların oluşması gerekiyor. Sorun bu; yetişmiş çok sayıda uzman yok.

Türkiye’de adli bilişim uzmanlığının kriterleri belli olmadığı için bu boşlukta herkes biz bilirkişiyiz diye yönlendirici olmaya çalışıyor. Ceza davaları sonuç olarak haklarla ve özgürlüklerle ilgili kritik davalar olduğu için, adli bilişim uzmanı ve bu konuda bilirkişilik yapacakları eğitmek temel amaçlarımızdan bir tanesi.

HUZEYFE ÖNAL: SERTİFİKANIN ULUSLARARASI GEÇERLİLİĞİ OLACAK

Huzeyfe Önal da, Ekim ayında başlayacakları bilirkişilik eğitimi ile ilgili olarak ntvmsnbc’ye şunları söylüyor:

Üç aylık bir eğitim süreci düşünüyoruz. Uluslararası standartlarda bir sertifika olsun diye hedefliyoruz. Yurtdışındada sertifikaların geçerli olması için sertifikanın sertifikasını almaya çalışacağız.